Vánoční výstava v Muzeu Hlučínska

16. 12. 2019

Výstava na hlučínském zámku od 29. 2019 listopadu do 19. ledna 2020

Vánoce v měšťanské rodině

Unavuje vás rostoucí předvánoční shon? Obtěžuje vás všudypřítomný kýč? Chtěli byste uniknout od všedních starostí? Pokud zavítáte do Muzea Hlučínska, ocitnete se v časech, kdy ke každému muži neodmyslitelně patřil pečlivě nakroucený knír a kdy žádná správná dáma nesměla vyjít do společnosti bez paraplete a slušivého kloboučku. Nová výstava totiž představuje Vánoce v dobách monarchie tak, jak je prožívali lidé z měšťanského prostředí. Ve vitrínách tedy uvidíte prakticky vše, co se mohlo v závěru 19. století objevit pod stromečkem: Nejrůznější módní doplňky, šněrovací střevíce, přenádherný porcelánový servis, kosmetické pomůcky, nebo precizně vyhotovené hračky, jako jsou mrkací panny či plechová autíčka. Každý si zde přijde na své, neboť spektrum vánočních dárků bylo tehdy, stejně jako i dnes, velmi široké. „Osobně mě nejvíce zaujal porcelánový ohříváček na pivo,“ prozradil ředitel muzea Metoděj Chrástecký. Neopomněl zdůraznit, že po více než půlroční etapě, kdy na zámku panovala noc a z temných zákoutí vykukovala divoká zvířata, je to nyní překvapující změna. Z výstavního sálu vyloženě dýchá atmosféra, jakou známe například z filmu Adéla ještě nevečeřela. Kdo touží alespoň na chvíli uniknout všedním starostem by návštěvu hlučínského zámku rozhodně neměl vynechat. Výstava zde bude k vidění až do 19. ledna 2020.

Last modified: 16. 12. 2019